Home |  Umění degustace

Umění degustace

 

Zrak

Nejtypičtějším a nejzřejmějším znakem je při pohledu na espreso jeho crema, které se z chemického hlediska říká „pěna“. Můžete si být jisti, že si pochutnáváte na správně připraveném espresu, když je jeho pěna konzistentní a trvalá, má barvu lískových oříšků, nejsou v ní vzduchové bubliny nebo bílé skvrny. Za svou tmavě hnědou barvu vděčí karamelizaci cukrů. Šálek illy má optimální velikost a tvar pro zachování kompaktní pěny. Správná tloušťka porcelánu zachová optimální teplotu, při které si nejlépe vychutnáte kávu (cca 65°C).
(článek od illycaffè France)

 

Vůně

Při hlubokém nádechu aromatické tóny kávy pohladí a stimulují všechny smysly. Káva může být silná, bohatá nebo slabá a řídká. Může být elegantní, čistá a jemná nebo naopak banální. Silná vůně espresa illy přináší ovocný a lehký závan citrusových plodů, medu, karamelu a čerstvého jasmínu, jakož i plnější vůni čokolády a toastu.

 

 

 

Chuť

Espreso je koncentrované na arómata, která v ústech vydrží až 15 minut. Křehká rovnováha mezi sladkou, kyselou a hořkou chutí je klíčem k této harmonii
Pocit sladkosti je způsoben vlastnostmi kávy použité ve směsi, stejně tak jako procesem pražení kávových zrn. Čím je pražení delší, tím víc mizí pocit sladké chuti ve prospěch hořkosti.
Příjemná kyselost espresa závisí na jeho pH a na koncentraci kyselin v zelených zrnkách kávy. Přináší nádech svěžesti, který se postupně vytratí.
Rovnováha mezi hořkostí a kyselostí je typická pro vysoce kvalitní kávu typu Arabica.

 

 

Dotyk

Vezměte si šálek, zamíchejte si espreso a pozorujte jeho konzistenci. Od prvního doušku můžete pozorovat jeho „silné tělo“, pocit plnosti a příjemné jemnosti, kterou v ústech vytváří oleje a cukry. Aroma a tělo společně odlišují espreso od všech ostatních nápojů. Tělo musí být také sametové: když je espreso správně připraveno, sklouzne do úst a pohladí chuťové pohárky.