Home |  Káva ve světě, chuť a tradice

Káva ve světě, chuť a tradice

 

Chuť kávy

Všichni … nebo téměř všichni na světě pijí kávu. Nejvíce je káva oblíbená ve Spojených státek, v Brazílii, Německou a Japonsku*. Nejvíce spotřebitelů kávy na obyvatele je však v Severní Evropě, Finsku, Dánsku a Švédsku, kde jsou velmi nároční na kvalitu a původ. V roce 2010 byla káva vnímána v mnoha zemích jako výrobek, který je symbolem moderní společnosti. Je tomu tak zejména v Rusku, kde došlo od r. 1990 k velkému nárůstu spotřeby. V této zemi, kde se tradičně pil čaj, byla káva vždy drahým zbožím pro vyvolené. Stejný jev je pozorován i v několika rozvojových zemích, kde je káva symbolem úspěchu. Čísla hovoří o tom, že země, kde se káva vyrábí, nepatří mezi spotřebitele kávy, výjimkou je Brazílie. Čína zůstává stále věrná čaji, spotřeba kávy zde však roste o 20% ročně.
* údaje z r. 2008 - Mezinárodní organizace kávy

 

Rituály spojené se spotřebou

Jak můžeme vidět v televizních seriálech, Američané pijí kávu všude, na ulici, v kanceláři, doma, při řízení, při jídle … Ve Španělsku a v Itálii se espreso pije tradičně vestoje, u barového pultu a po jídle jako ve Francii. V Německu dal posvátný okamžik konzumace kávy vzniknout slovu „kaffeeklastch“ aneb povídání u kávy. Německo a Švýcarsko jsou dvě země, kde se začalo espreso vyrábět doma jako první. V Japonsku se káva kupuje často v automatech, kterých je na ulici čím dál tím víc. Ve střední a severní Evropě se káva pije u stolu a často se k ní pojídají koláče nebo pečivo. V Rusku se káva často popíjí venku, protože je symbolem společenského úspěchu.

 

 

Typy přípravy

Existuje několik technik, jak přeměnit rozemletou kávu na nápoj. Po celém Středním Východě je rozšířená turecká káva, jejíž příprava spočívá v luhování při teplotě varu: velmi jemný prášek se několikrát zahřeje s cukrem ve vodě. Kávová sedlina zůstane na dně šálku. Pístový kávovar, podtlakový kávovar a italská moka se zakládají na louhování. Tyto metody, které jsou všechny italské, se používají v mnoha zemích. Neapolský kávovar, ve kterém se voda přivádí k varu, funguje na principu louhování nebo filtrace jako francouzské kávovary. A nakonec, při perkolaci espresa dochází k průniku vody pod tlakem přes rozemletou kávu nebo porcovaný sáček. Na nápojových lístcích v amerických restauracích se jasně rozlišuje mezi kávou a espresem… Nejlepší způsob, jak získat všechny chuti kávy.