Home |  Barista, odborník na espreso

Barista, odborník na espreso

 

Sommeliér přes kávu

Umění výroby espresa není přesná věda, mistři, kteří ho vyrábějí, však mají dovednosti, znalosti a talent, který je odlišuje od ostatních.

 
V italštině znamená slovo barista barman, což je výraz, který se dnes používá ve francouzštině a v angličtině v mnohem užším významu pro označení odborníka na přípravu kávových nápojů. Jde svým způsobem o obdobu sommeliéra – vinařského odborníka. Skutečný barista dokonale ovládá přípravu capuccina, espresa, caffe latteristretta a latte macchiato… V anglosaských zemích je profese baristy vznešená a velmi vyhledávaná. Francie, která je zemí vynikající gastronomie, je v této oblasti ještě trochu pozadu.

 

Požadavky milovníka

Káva, která je známá a oceňovaná od počátku věků, se v uplynulých letech stala skutečným předmětem uctívání. Ve Spojených státech, ale také v Anglii se množí bary zaměřené výhradně na kávu, což je v zemi čaje skutečně vrchol!

K tomuto fenoménu přispělo rozšiřování espresovačů určených pro širokou veřejnost. Milovníci se zoufale snaží odhalit tajemství tohoto záhadného tmavého nápoje. Je třeba říct, že káva obsahuje takové bohatství chutí a druhů, že objevování je pro nováčka skutečně vzrušující.

Profesionální baristé, kteří jsou v současné době velmi vyhledávaní velkými hotely a restauracemi, disponují nespornými odbornými zkušenostmi a přinášejí skutečnou přidanou hodnotu, kterou si vychutnáme v šálku. 

 

Povolání a vášeň

Kromě ovládání espresovačů a mlýnků také barista ovládá kulturu kávy, různé etapy jejího zpracování, pražení a mletí.
Výcvik zahrnuje několik mezinárodně certifikovaných úrovní, přičemž nejvyšším stupněm je „Master Barista
V současné době také existují kurzy pro jednotlivce, kteří jsou milovníky espresa a chtějí se seznámit s profesí baristy a naučit se základy profese: kávové směsi, přípravu espresa, odrůdy, stupeň pražení, uchování… Nemluvě o degustaci a Latte Art, což je velkolepá technika, která spočívá v tvorbě obrázků do mléčné pěny tak, jako to umějí profesionálové.

 

 

 

 

Tajemství baristy

Kromě samotného přístroje, který produkuje více či méně kvalitní kávu, si barista pohrává s těmito třemi parametry: jemnost mletí, množství kávy a tlak při průchodu kávou. Také je třeba vzít v úvahu rychlost průchodu vody, která závisí do značné míry na zrnkách. Pokud jsou zrnka příliš velká nebo málo napěchovaná, propustí příliš rychle vodu, naopak je tomu u příliš napěchovaných zrnek. Podle odborníků je důležité udržovat stálý tlak a teplotu vody, aby byla zaručena kvalita.
Také nesmíme zapomenout na mlýnek, který musí umět zvládnout různé druhy mletí, aby bylo možné vyrobit širokou škálu kávy.
Pusťte se do experimentování a staňte se mistrem espresa!